Piirkondliku konkurentsivõime tugevdamise (PKT) meetme suurprojektid Setomaa vallas

 

Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmest, mida viivad ellu Rahandusministeerium ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS), toetatakse Setomaa vallas ühte projekti, mille on ette valmistanud ja millele on toetust taotlenud 2017. aastal endine Värska vallavalitsus:

  1. Värska Külastuskeskus

Värska Külastuskeskus

Külastuskeskuse eesmärk on Värska piirkonna ainulaadse ajaloopärandi eksponeerimine ja tutvustamine. Ekspositsioon seob omavahel Petseri Põhjalaagri ning Värska kui kuurortpiirkonna temaatika.
Ekspositsioon kõnetab nii ajaloohuvilisi täiskasvanuid kui lastega peresid. Looduskaunis keskkond võimaldab näituseala järkjärgult laiendada ka Reegi maja välialale, kus leiab võimaluse piknikupidamiseks, tegevusi lastele ning võimaluse laenutada paate, jalgrattaid, vesirattaid ja uiske. Reegi maja juures asub ka sobiv parka autokaravanidele.    
 
Projekti kogumaksumus on 1 242 930,64 eurot, millest 76% ehk 952 613,70 euro suurune toetus tuleb Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondist.
 
Külastuskeskuses asuvad ruumid ja pakutavad tegevused:
  • Värska piirkonna rikkalikku ajaloopärandit tutvustav ekspositsioon, mis seob Petseri Põhjalaagri/Vabadussõja ning Värska kui kuurortpiirkonna ja sanatooriumi temaatikat läbi keldri- ning kolme põhikorruse tutvustades väljapanekut võimalikult interaktiivselt.
  • Raamatukogu, mis sisaldab külastuskeskuse ja ekspositsiooni temaatikas materjale.
  • Haridusprogrammid eri kooliastmetele (ajalugu, loodusõpetus).
  • Ettevõtetel ja asutustel saab olema võimalus oma töötajatele ja klientidele korraldada erinevaid üritusi ja seminare, mis hõlmavad ekspositsiooniga tutvumist, erinevaid mänge, töötubasid, loenguid ja meelelahutust. Külastuskeskus muutub ka kohalike elanike jaoks kooskäimise kohaks, kus korraldatakse loenguid, tantsu- ja teemaõhtuid, ühislaulmisi jms.
  • Õuealale tekitatakse puhkeala koos pikniku pidamise ja grillimisvõimalusega ning luuakse väliala lastele. Lisateenustena võimaldatakse paatide, jalgrataste, vesiratta ja uiskude rentimist.
  • Külastuskeskuse ja Värska Sanatooriumi vahel oleval teelõigul arendatakse välja kohalik marsruut, mida saab läbida nii jalgsi, jalgrattal (kergliiklustee) kui ka autoga.
  • Külastuskeskuses pakutakse turistile infomaterjale Kagu-Eesti puhke- ja turismivõimaluste kohta, müüakse piirkonnale iseloomulike meeneid, võimaldatakse väikest puhkust kohvi- või teetassi taga, pakutakse karastusjooke ja jäätist.

Värska Külastuskeskus on avatud külastajatele alates 02.06.2020.

Värska Külastuskeskuse - Reegi maja koduleht