« Tagasi

Sotsiaalminister Tanel Kiik külastas Setomaad

Kui Vabariigi Valitsus tegi otsuseid Piusal riigipiiri väljaehitamise osas, siis järgmisel päeval alustas sotsiaalminister Tanel Kiik oma visiiti just ühest Eesti kaugemast Setomaa nurgast Luhamaalt. Kohtuti väga aktiivse kogukonnaga ja arutleti külarahvaga Luhamaa külakeskuse võimlikkusest ja riigipiiri ehitamisega seonduvatest ohtudest pidades silmas külateid ja kõike sinna juurdekuuluvat.

Üheks suurimaks murelapseks on pikalt olnud Meremäe piirkonna perearsti puudumine. Arutelu tulemusena tõdeti, et aasta algusest terviseameti poolt nimistu laialijagamisele oleks olnud võimalikud ka teised alternatiivid. Nüüd on hea tõdeda, et vallal koostöös OÜ Terviseagentuuriga on võimalus peale tegevusloa saamist 1.oktoobrist perearst Meremäele tagasi saada.
Obinitsa eakate seltsi vitaalsed liikmed arutlesid ministriga oma rõõmude ja murede üle. Perearst tõusis jälle jututeemaks.

Obinitsa seltsimaja maitsvate roogade kõrvale arutleti teisel pool piiri olevate eesti kodakondsete kaasamisest ja Eesti riigi kohalolust Petserimaal. Siin on palju tahke ja mõtteid jagas siin Pihkvas resideeruv konsul Triin Parts.

Visiidi lõpetuseks oli kohtumine Rikka Ivvani talus noortega, kes pidasid heaks algatuseks Noored Setomaale programmi ning julgustasid sellist skeemi riigil laiendama ka teistesse piirkondadesse. Üheks eesmärgiks on Setomaal koolide toitlustus viia maheda tooraine baasile ning selleks on hoogu anda kogu tervisekäitumisele Eestis.

Visiidi käigus andis Setomaa mitmeid mõtteid ja ideid ministrile kaasa, mida Valitsuses arutleda ja loomulikult ka Eestis rakendada.

Raul Kudre
Setomaa vallavanem