Võidupüha tähistamisest Võru maakonnas ja võidutule teekond Setomaal

Võidupüha tähistamisest Võru maakonnas

Tulenevalt hetkeolukorrast ei toimu sellel aastal 23. juunil traditsioonilist võidupüha paraadi ja maakaitsepäeva üritusi. Võidupüha tähistamine toimub tagasihoidlikumalt, samas üritab Kaitseliit järgida ajaloolisi traditsioone.

Traditsiooniliselt toimub võidutule jagamine presidendi poolt malevate tuletoojatele Tallinnas ja võidutule toomine maakondadesse. Tuletoojateks maakonda on Noorte Kotkaste organisatsiooni poolt valitud noorkotkas ja noortejuht (27.05.2020 täitus Noorte Kotkaste organisatsioonil 90 aastat organisatsiooni loomisest).

Võru maakonda toovad võidutule Noorte Kotkaste Vastseliina rühma pealik Elen Tamm ja Kääpa rühma noorkotkas Jarko Nassar.

Keskseks kohaks Võru maakonnas, kuhu võidutuli jõuab esimesena ja kust algab võidutule edasitoimetamine maakonnas, on Võru linna uus keskväljak. Orienteeruv võidutule saabumise kellaaeg Võrru on 15.45. Kaitseliidu Võrumaa maleva liikmete poolt toimetatakse võidutuli maakonnas asuvate Vabadussõja mälestussammaste juurde. Võidutulest süüdatakse samba jalamil küünal, millest saavad kohalikud elanikud võtta enda koduste jaanitulede süütamiseks tule. Mälestussammaste juures toimub ka traditsiooniline pärgade asetamine langenud kangelaste mälestuseks. Lisaks mälestussammastele jääb küünal võidutulega põlema Võru linna keskväljakule, kust linnaelanikud saavad võtta võidutuld oma jaanilõkete süütamiseks.

Võidutuli jõuab maakonna Vabadussõja mälestussammaste juurde alljärgnevatel kellaaegadel:

Antsla mälestussammas: 16.30

Rõuge mälestussammas: 17.00

Haanja (Munamäe) mälestussammas: 17.30

Misso mälestussammas: 16.50

Sänna  mälestussammas: 16.30

Orava  mälestussammas: 16.30

Vastseliina mälestussammas: 16.30

Värska (uue Petserimaa Vabadussõja mälestussamba asukoht): 19:30

NB! Pärgade asetamine Võru Vabadussõja mälestussambale Võru kalmistul toimub kell 10.00.

Võidutule teekond Setomaal 23.06.2020

17:15 – 17:30  Setomaa vald, Luhamaa mälestuskivi