Setomaa suurüritused

20.11.24

Seto Kuningriik  - alates 1994. aastast toimuvatel kuningriigipäevadel kõlab seto hümn, marsib seto sõjavägi, maksab seto raha ning valitakse Kuninga meistrid – parimad taari-, õlle-, veini-, hansa-, sõira-, leiva-, pirukategijad, näputöömeistrid, pillimehed, tantsijad ja lauljad. Nagu igas õiges kuningriigis, on ka setodel oma kuningas, kes aga puhkab Petseri kloostri liivakoopastes.  Päeva tipphetkeks ongi  Setomaa ülemsootska, kuningas Peko maapealse asemiku valimine. See toimub maailma kõige demokraatlikumal viisil – inimesed seisavad oma valitud kandidaadi ette ritta. Setomaa ülemsootska on setode vaimne juht ja eestkõneleja.

Vaevalt julgesid esimese kuningriigi päeva korraldajad mõelda, et pannakse alus traditsioonile, mille tähtsust on seto kultuuri püsimisel raske üle hinnata. Tänaseks on Seto Kuningriigist on saanud seto rahva vaimne ühendaja ja üks märksõnadest, mille järgi setosid teatakse. Ja seda selliste sümbolite kõrval nagu seto leelo, rahvariided või õigeusk

Lüübnitsa kala- ja sibulalaat kasvas välja vajadusest kohalikku toodangut ‒ vanade kalurikülade kõrgetel peenardel kasvanud ja lopsakatesse vanikutesse põimitud kullakarva sibulaid ja Pihkva järvest püütud kala ‒ laiemalt turustada. Peale kohaliku sibula ja kala on müügil ka muu laadakaup: pirukad, köögiviljad, joogid ning käsitöö- ja tööstuskaubad. Kõige minevam kaup on ikka vana hea Peipsi sibul: osta kilokaupa või kaunite vanikutena. Laata rikastab kirev kultuuriprogramm, toimuvad erinevad töötoad ja konkursid. Jälgi meid Facebookis

Avatud on laadale kauplejate registreerimine. Avatud on laadale kauplejate registreerimine. Palun registreeri oma osalemine: registreerimisvorm

Ostrova festival  on rahvamuusikasõpradel põhjust leida vaba nädalavahetus ja võtta suund Eestimaa kagunurka,  mis toob kokku esinejaid nii Setomaalt kui ka kaugemalt. Kahe päeva vältel saab kuulda ja näha nii tuntud artiste kui ka alles tuult tiibadesse saavaid muusikuid. Lisaks muusikaelamusele on võimalik vaadata teatrietendusi ning selgeks saada ka mitmed seto rahvatantsud ja -laulud. Külalised saavad tutvuda ka kohaliku käsitööga. Festival lõpeb suure simmaniga.

Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024

Toimetaja: REIN JÄRVELILL
« Tagasi

Kultuurikompass: Kuidas rääkida oma lugu?

 
Neljapäeval, 27.mail toimub Lõuna-Eesti Kultuurikompass: Kuidas rääkida oma lugu? Kuvvamuudu kõnõlda' umma luku? Kuis kõnõlda umma luku?
 
Lugude jutustamine (storytelling) on üks mõjusamaid viise, mille abil kütkestavaid emotsioone luues külalisi ja publikut ennast kuulama panna. Lood tekitavad emotsioone ja viimased mõjutavad inimesi, kes mõistavad tänu intrigeerivatele lugudele paremini Sinu sündmust, programmi või organisatsiooni olemust.
Haaratud kuulajad mõistavad tänu lugudele sinule olulisi väärtushinnanguid ja lasevad end sündmusel, teenusel ja mõtteviisil kaasa haarata. Lugude jutustamine toimub erinevate kanalite, vahendite ja meetodite kaudu. Lugudel on lisaks laiem tasand – ka meie suhtumine, väärtushinnangud ja argipraktikad räägivad meist lugu.
 
Foorumil leiame vastuseid küsimustele:
Kuidas luua kompaktne, eristuv ja lummav lugu?
Kuidas jutustada oma sündmuse, oma maakonna, valla või küla lugu?
Kuidas luua lugu meie oma kultuuripärandist ja seda lugu kaasahaaravalt ja meeldejäävalt jutustada?
Millele tähelepanu pöörata, et Lõuna-Eesti elamuste ja lugudega olla osa Eesti suurest loost?
 
Esinevad:
Anneli Ott (Kultuuriministeerium), Heili Klandorf-Järvsoo (EAS), Eda Veeroja (Mooska suitsusaunatalu), Siret Campbell(Drakadeemia), Margus Timmo (Setomaa Liit) Aigi Young ja Kadri Moppel (KYLAS). Esinejate nimekiri täieneb.
Foorumi arutelujuhid on Annela Laaneots (SA Tartu 2024) ja Kristi Vals (SA Võrumaa Arenduskeskus).
Aeg: 27. mai kell 14.00-16.45, otseülekanne Võru maakonnast
Pane ennast kirja siin:
 
Kultuurikompass toimub virtuaalsena Võru maakonnast.
 
 
Annela Laaneots
Lõuna-Eesti koordinaator/ Regional coordinator