« Tagasi

Setomaal taastati karskusliikumine

Uusvada külamajas asutati laupäeval, 10. veebruaril Setomaa Karskusselts, et edendada Setomaal kainet maailmavaadet ja olla toeks neile, kes soovivad alkoholi tarvitamisest loobuda. Seltsi vedosnikuks valiti Arved Breidaks.

«Idee sündis tegelikult juba kolm aastat tagasi. Olin 2021. aasta jaanuaris alkoholist loobunud ja suvel Ostrova festivalil Rein Järvelillega juttu ajades tegin nalja, et asutan Setomaa karskusseltsi ja olen siis korraga selle president ja ainus liige. Aga Rein kas ei saanud naljast aru või mis tal oli, ütles, et muidugi teeme,» rääkis Setomaa Karskusseltsi üks asutajaid ning selle vedosnik, Lõuna-Eesti Postimehe ajakirjanik Arved Breidaks.

«Mul oli vanaisa Leimi Paul enne sõda Uusvada karskusseltsi esimees ning vallavolikogu liige ja mulle paistis mõte, taaselustada Uusvadas karskusliikumine igati vahva,» ütles Uusvada kultuuriküla vedaja Rein Järvelill. «Uusvada kultuuriküla kontseptsiooni ja ajalooga passib siin taaselustatav karskusliikumine väga hästi kokku.»

Setomaa Karskusselts loodab koondada Setomaa inimesi, kes peavad tähtsaks kainet meelt ja selget pead. Oodatud on kaasa lööma inimesed, kes on alkoholist täielikult loobunud või soovivad seda teha, kuid vajavad moraalset toetust ja innustavat sõna.

«Mul jookseb neljas aasta täiesti kainena ja need on olnud head aastad,» rääkis Arved Breidaks. «Mu puhkepäevad on nüüd palju pikemad, sest kui varem kippus laupäev algama hilisel ennelõunal valutava peaga, siis nüüd vean end kella viie-kuue ajal voodist välja ja loen sedaaegu raamatut. Peamine on aga parem tervis ja rõõmsam ellusuhtumine, mis kaine eluga paratamatult kaasas käib.»

Breidaksi sõnul ei ole kindlasti plaanis seltsi liikmeid kuidagi kontrollima hakata, ega nad salaja alkoholi edasi tarvita. «Ma rõhutan, et tegemist vabatahtliku ühendusega, mitte sundusliku viinaravilaga,» lausus ta. «Tean omast käest, milline võim alkoholil inimese üle võib olla, selle alt vabanemine pole kaugeltki lihtne, aga ka mitte võimatu.»

Lähema plaanina hakkab Setomaa Karskusselts pidama Uusvada külamajas korra kuus toimuvaid teeõhtuid ja ootab kainete ideedega kaasalööjaid.

Arved Breidaks

Reporter

Lõuna-Eesti Postimees

51 89 658