SETOMAA VALLA ELANIKE KAASAMISE HEA TAVA
1. Sissejuhatus Setomaa valla elanike kaasamise hea tava on suunatud vallavalitsuse, volikogu, ametnike ja vallaelanike koostöö tugevdamisele, tagades avatud, kaasava ja läbipaistva valitsemise. Dokument lähtub Eesti Vabariigi kohaliku omavalitsuse korralduse seadusest, kaasamise heast tavast ning Setomaa valla senistest kaasamispraktikatest.
2. Kaasamise põhialused
2.1. Avatus ja läbipaistvus – Vallavalitsus jagab asjakohast infot avatult ja arusaadavalt, kasutades valla veebilehte, sotsiaalmeediat, valla infokirja ja kogukonna kohtumisi.
2.2. Õigeaegsus ja järjepidevus – Kaasamine toimub varajases etapis, võimaldades elanikel sisuliselt osaleda valla otsustusprotsessides.
2.3. Dialoog ja koostöö – Vallavalitsus väärtustab elanike arvamusi ja toetab eri sihtrühmade aktiivset osalemist.
2.4. Võrdne ligipääs ja kaasav suhtlus – Kõigil elanikel on võrdsed võimalused osaleda ning kaasamise kanalid on ligipääsetavad erinevatele sihtrühmadele.
3. Kaasamise vormid ja mehhanismid
3.1. Küsitlused ja rahvaküsitlused – Vallavalitsus korraldab regulaarseid rahuloluküsitlusi, arengukava avalikke arutelusid ja vajadusel rahvaküsitlusi.
3.2. Avalikud koosolekud ja arutelud – Vallavalitsus korraldab külavanemate kohtumisi, arutelusid valla arengusuundade üle ning külade tsõõriklaudu.
3.3. Osalemine volikogus ja komisjonides – Vallavolikogu ja selle komisjonid kaasavad asjatundjaid ja kogukonna esindajaid.
3.4. Petitsioonid ja algatused – Vallakodanikud saavad teha ettepanekuid ja esitada petitsioone läbi Rahvaalgatus.ee portaali või otse vallale.
3.5. Probleemiteavitused – Vallavalitsus võimaldab elanikel esitada teavitusi avaliku ruumi probleemide kohta valla veebilehel.
4. Infovahetus ja kommunikatsioon
4.1. Veebileht ja sotsiaalmeedia – Vallavalitsus avaldab olulise info kodulehel ja Facebookis, jagades teavet kaasamise võimaluste kohta.
4.2. Infoleht ja uudiskiri – Vallavalitsus saadab välja regulaarset uudiskirja, kus kajastatakse volikogu ja valitsuse otsuseid ning kaasamisvõimalusi.
4.3. Volikogu istungite avalikkus – Volikogu istungite ajad ja päevakorrad avaldatakse veebis ning koosolekud on avatud kodanikele.
5. Kaasamise protsessi jälgimine ja hindamine
5.1. Tagasiside kogumine – Vallavalitsus analüüsib elanike tagasisidet ja viib läbi küsitlusi kaasamise tõhususe hindamiseks.
5.2. Arengukava ja kaasamispõhimõtete uuendamine – Setomaa valla kaasamispraktikaid vaadatakse regulaarselt üle ja kaasamist parandatakse vastavalt kogukonna vajadustele.
6. Lõppsätted Käesolev kaasamise hea tava rakendub Setomaa vallavalitsuse ja -volikogu tegevuses ning seda tutvustatakse kogukonna esindajatele. Hea tava järgimine on soovituslik, kuid loob aluse valla demokraatlikuks ja kogukonnakeskseks juhtimiseks.