Võru maakonna aasta ettevõtlikud inimesed 2024 on selgunud!

Sel aastal tunnustas Võrumaa Arenduskeskus maakonna ettevõtlikke inimesi konverentsil "Ambitsiooni om?/!". Sündmus toimus Antsla vallas legendaarses Linda Rahvamajas.

Võrumaa Arenduskeskuse oktoobrikuus välja kuulutatud konkursile esitati tänavu 61 kandidaati ning ettepanekuid tunnustamiseks tegi kokku 37 erinevat esitajat. See aasta paistis silma selle poolest, et sama organisatsiooni kandidatuuri seadis üles mitu esitajat eraldiseisvalt. 

Võru maakonna parimaid ettevõtjaid ning kodanikuühiskonna tegijaid tunnustati kokku 13 kategoorias. Enim kandidaate esitati õpilasfirmade ning mikroettevõtete kategooriates. Vabaühenduste konsultant ja tunnustussündmuse korraldaja Maris Andreller tõi esile, et sel aastal anti taas välja Võru maakonna aasta küla tiitel. "Tiitlit antakse välja iga kahe aasta tagant ja laureaat osaleb järgmisel aastal ka üle-eestilisel Aasta küla konkursil." Lisaks kuulutati koostöös Kagu Ühistranspordikeskusega välja aasta bussijuht, kelleks valiti Ilmar Nõlvik.

Tunnustussündmusega koos peetud ettevõtluskonverents "Ambitsiooni om?/!" tõi lavale inspireerivad lood kohalikelt ettevõtlikelt inimestelt, kes olid ka kategooriate laureaadid või nominendid. Üles astusid hiljuti postitantsustuudio Egoimpulss avanud Oksana Aasa ja Aveli Ladva, AS Barruse juhatuse liige Andres Linnasaar, AS Wermo juht Raul Vene ning MTÜ Uusvada Kultuuriküla eestvedaja Rein Järvelill. Konverentsi peaesinejaks oli Jalmar Vabarna, kes oli maakonna aasta ettevõtja 2021. aastal. Õhtut juhtis tuntud ajakirjanik Mirjam Mõttus ning muusikat tegi koosseis Sume Sumin.

Tunnustusi jagati 13 kategoorias

Võru maakonna aasta kodanikuks valitud Margita Kipasto ütles, et ta on alati olnud seisukohal, et kui sa soovid, et kui sinu kodukandis miskit toimuks ja areneks, tuleb ise härjal sarvist haarata ja eest vedada. "Kui on teadmisi ja oskusi, sinna juurde tahtmist ja aega, siis saab palju ära teha," sõnas Kipasto. "Üksi kaugele ja kiiresti ei jõua, vaid ikka samasuguste "hulludega" üheskoos. Mul on väga hea meel, et vabatahtlikke "hulle" on meil MTÜ Osula Külaseltsis ja ka Pühajõe piirkonna naaberseltsides kohe kamaluga," tänas Kipasto kaasteelisi.

Rein Järvelill, kes vedas eest kodanikuühiskonna aasta teoks kuulutatud Uusvada külamaja ülesehitamist, ütles, et maja ehitamine nõudis palju hulljulgust, sotsiaalset võrgustikku, talguid ja palju muudki. Ta naljatles, et kuigi külas elab 25 inimest ja nooremate külaelanike vanus kippus jääma keskea kanti, siis on külal toetajaid oluliselt rohkem. Järvelille sõnul näitas ehitus, kuivõrd olulised on juured, sest kõik, kes ehitusele kaasa aitasid olid külaga üht või teist moodi seotud. "Täna on maja valmis ja sinist värvi - et kärbseid ei tuleks ja kultuur tuleks," ütles Järvelill, lisades, et hiljaaegu on juurde ehitatud ka kolm uut maja ning külas elab ka lasteaialapsi.  

Aasta ettevõtjaks valiti Setomaa üks suurim maksumaksja ja tööandja Toomas Sein. Lisaks toetab ta aktiivselt spordi- ja kultuuriüritusi ning lööb kaasa piirkonna turismi arendamises, olles olnud pikalt ka MTÜ Setomaa Turism volinik. Kahjuks ei saanud Sein sündmusel osaleda ja tiitlit ise vastu võtta.

Aasta ettevõtja kategooria nominendi tiitli pälvinud Raul Vene oli samuti üks konverentsi esinejatest. AS Wermo juht rääkis sisenemisest Amazoni turule, kus alustati müüki 2023. aasta sügisel. "Ühtegi nullpäeva ei ole olnud," ütles Vene, lisades, et esimese kolme nädalaga müüdi 75 protsenti esimesest saadetud konteinerist. "Homme lähetame konteineri number 33," ütles ta. Kuigi teekond oli tema sõnul keeruline ja kurnav, siis oli see toona ainus valik, mis Ukrainas toimuvast sõjalisest konfliktist tingitud ettevõtte uut majandusolukorda suutis leevendada. "Ega meil tagasiteed ei olnud. See oli ainuke niinimetatud klient, kes oli võimalik saada kiiresti. Kus oli võimalik käivet kiiresti kätte saada, et kasvavate kulude ja näha oleva tööpuudusega võidelda," kirjeldas ta otsuse tagamaid.

Võru maakonna aasta tööandja laureaat on aktsiaselts Barrus, kes oma tegevusega ühendab nii kodanikuühiskonna kui ettevõtlusvaldkonna. Lisaks sellele, et panustatakse töötajatele heade töötingimuste loomisesse, peetakse oluliseks kohaliku kogukonna arengut. 

Juhatuse liige Andres Linnasaar avaldas oma ettekandes tänu selle eest, et ettevõtte pingutusi on märgatud. Tema sõnul tekkis idee siduda Barrus tihedamalt Võru kogukonnaga siis, kui saadi aru, et teadlikkus ettevõtte tegevusest on madal, ehkki Võru maakonna suurima tööandjana on ettevõttega seotud paljud. Kohaliku võrkpallimeeskonna toetamist peetakse ettevõtte edukaimaks kogukondlikuks projektiks.

Aktsiaselts on loonud kolmeks aastaks tegevuskava, mille fookuses on töötajate vaimne tervis ja füüsilise tervise toetamine ning edendamine. Linnasaare sõnul on töötajate igakülgsesse tervisesse panustamine loogiline samm: "Ma tunnen neid inimesi, mõned inimesed päriselt vajavad seda tuge. Nad võibolla ei julge selle toe järgi minna, nii et kes siis muu kui mitte ettevõte." Ta nentis, et kuigi kõike ei saa ja ei peaks rahas mõõtma, on kasu ka finantsilises plaanis selge: "Võtame näiteks tasuta lõunad. Need on suunatud selle jaoks, et inimesed oleks tervemad ega jääks haigeks. Lõpuks nad on tihedamalt tööl ja teenivad ettevõttele rohkem raha."

"Võru maakonna arengu üheks tugevamaks alustalaks on siin toimetavad ambitsioonikad ja ettevõtlikud inimesed, kes pingutavad iga päev selle nimel, et meie ettevõtlus ja kodanikuühiskond areneks," ütles Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots. Toots nentis, et maakonnas on tuhandeid ettevõtteid, kes ei toimeta ainult kasumisoovist lähtuvalt, vaid ka tugevast missioonitundest luua Kagu-Eestis positiivset muutust. Ta avaldas heameelt, et kuigi majanduskeskkond on heitlik, teevad piirkonna ettevõtted jõudsalt investeeringuid ja vaatavad lootusrikkalt tulevikku.

Oma tervituskõnes tõi ta esile ka õpilasfirmasid, kes iga-aastaselt on välja tulnud uuenduslike toodetega, mida tunnustatakse nii kodumaakonnas kui kaugemal. "See lisab ka kindlust, et tulevikus on just meie õpilasfirmade eestvedajad need, kes konverentsidel räägivad oma ettevõtlusalastest vägitükkidest," lisas ta. Aasta õpilasfirmaks kuulutati saunatarvikuid tootev Õpilasfirma PEX.

2024. aasta nominendid ja laureaadid kategooriate kaupa: 

Võru maakonna aasta startija 2024 - OÜ Krabimaania 

Nominendid: Kuuri kohvik OÜ, Egoimpulss OÜ, Sabbe Fashion OÜ 

Võru maakonna aasta õpilasfirma 2024 - Õpilasfirma PEX 

Nominendid: Õpilasfirma Assaidu, Õpilasfirma Papilla, Õpilasfirma Mandlix , Õpilasfirma PotX, Õpilasfirma AMI, Õpilasfirma Escape Kirik 

Aasta noorte kaasaja 2024  - Egely Sarv

Nominendid: Kadri Parts, Annika Laane

Komisjon otsustas selles kategoorias anda välja täidava tunnustuse: "Tegus noorte eestvedaja", mille pälvis Katrin Tamberg-Tolk.

Võru maakonna aasta mikroettevõte 2024 - JaneDoe Music OÜ

Nominendid: OÜ Tõnni Autokool, Osaühing Pargi Puukoda, OÜ MPPUIT, Mäe-Kolga talu OÜ, Anyweb OÜ, Eladei OÜ, Roosiku OÜ, Plaadiboss OÜ 

Võru maakonna aasta väikeettevõte 2024 -  ART ML OÜ 

Nominendid: Eva Sushi OÜ, Haugas Transport OÜ, Ritico osaühing, osaühing CAPRA, aktsiaselts Võru Empak 

Võru maakonna aasta suurettevõte 2024  -  OÜ Cristella VT 

Nominendid: Jaagumäe OÜ, aktsiaselts Wermo  

Aasta kodanike kaasaja 2024  - Tiina Hallimäe

Nominendid: Maarika Niidumaa, Karel Saarna, Erki Sok, Inga Fatejeva

Aasta Vabaühendus 2024 - Mittetulundusühing Kangsti Külaselts 

Nominendid: Mittetulundusühing Obinitsa Külade Selts, MTÜ Uusvada Kultuuriküla 

Võru maakonna aasta tööandja 2024 - aktsiaselts Barrus 

Nominendid: Sihtasutus Võru Spordikeskus, Võru Tarbijate Ühistu

Võru maakonna aasta ettevõtja 2024 - Toomas Sein

Nominent: Raul Vene

Aasta kodanik 2024 - Margita Kipasto

Nominendid: Triinu Õispuu, Sirje Saarniit, Madis Saia, Piret Kase

Kodanikuühiskonna aasta tegu 2024 -  MTÜ Uusvada Kultuuriküla teo eest "Uusvada külamaja avamine"

Nominendid: MTÜ Helbi Külaselts, Rõuge Külaülikool

Aasta küla 2024 -  Kaika kandi külad

Nominendid: Navi küla, Uusvada küla, Kündja küla 

Võru maakonna aasta bussijuht -  Ilmar Nõlvik

 

Foto: Aigar Nagel