Setomaa suurüritused

15.05.24

Seto Kuningriik  - alates 1994. aastast toimuvatel kuningriigipäevadel kõlab seto hümn, marsib seto sõjavägi, maksab seto raha ning valitakse Kuninga meistrid – parimad taari-, õlle-, veini-, hansa-, sõira-, leiva-, pirukategijad, näputöömeistrid, pillimehed, tantsijad ja lauljad. Nagu igas õiges kuningriigis, on ka setodel oma kuningas, kes aga puhkab Petseri kloostri liivakoopastes.  Päeva tipphetkeks ongi  Setomaa ülemsootska, kuningas Peko maapealse asemiku valimine. See toimub maailma kõige demokraatlikumal viisil – inimesed seisavad oma valitud kandidaadi ette ritta. Setomaa ülemsootska on setode vaimne juht ja eestkõneleja.

Vaevalt julgesid esimese kuningriigi päeva korraldajad mõelda, et pannakse alus traditsioonile, mille tähtsust on seto kultuuri püsimisel raske üle hinnata. Tänaseks on Seto Kuningriigist on saanud seto rahva vaimne ühendaja ja üks märksõnadest, mille järgi setosid teatakse. Ja seda selliste sümbolite kõrval nagu seto leelo, rahvariided või õigeusk

Seto Folk - MUUSIKA- JA MATKAFESTIVAL SETO FOLK „AITA KANDA" III SETO TANTSUPIDU „KAD'AH KAVVÕKÕSÕ`" 28.-29.JUUNI 2024 VÄRSKAS SETOMAAL

Lüübnitsa kala- ja sibulalaat kasvas välja vajadusest kohalikku toodangut ‒ vanade kalurikülade kõrgetel peenardel kasvanud ja lopsakatesse vanikutesse põimitud kullakarva sibulaid ja Pihkva järvest püütud kala ‒ laiemalt turustada. Peale kohaliku sibula ja kala on müügil ka muu laadakaup: pirukad, köögiviljad, joogid ning käsitöö- ja tööstuskaubad. Kõige minevam kaup on ikka vana hea Peipsi sibul: osta kilokaupa või kaunite vanikutena. Laata rikastab kirev kultuuriprogramm, toimuvad erinevad töötoad ja konkursid. Jälgi meid Facebookis
Avatud on laadale kauplejate registreerimine. Avatud on laadale kauplejate registreerimine. Palun registreeri oma osalemine: registreerimisvorm

Ostrova festival  on rahvamuusikasõpradel põhjust leida vaba nädalavahetus ja võtta suund Eestimaa kagunurka,  mis toob kokku esinejaid nii Setomaalt kui ka kaugemalt. Kahe päeva vältel saab kuulda ja näha nii tuntud artiste kui ka alles tuult tiibadesse saavaid muusikuid. Lisaks muusikaelamusele on võimalik vaadata teatrietendusi ning selgeks saada ka mitmed seto rahvatantsud ja -laulud. Külalised saavad tutvuda ka kohaliku käsitööga. Festival lõpeb suure simmaniga.

Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024

Toimetaja: REIN JÄRVELILL
« Tagasi

Kultuurikompassi rahvusvahelise foorumi uus kuupäev – 28.04.2022

Kultuurikompassi rahvusvaheline foorum "How To Change The World Through Environmentally Friendly Cultural Management? Kuidas muuta maailma keskkonnahoidliku kultuurikorralduse kaudu?" lükkub edasi kõrgete COVID-19 näitajate tõttu Eestis. Korraldajad töötavad selle nimel, et sündmus toimuks 28. aprillil 2022. aastal.

Rahvusvahelise Kultuurikompassi peakorraldaja Heigo Teder kommenteerib: "Kultuurikompassi sündmuste eesmärk on inspireerida, informatsiooni vahendada, kokku tuua ja teadlikkust tõsta. Paraku on seda raske teha kõrgete COVID-19 näitajate tõttu Eestis, mis on teinud ohutu ja elamusi pakkuva ürituskorralduse ning reisimise keeruliseks."

Tartu 2024 programmiliini Elu ja Keskkond juht Triin Pikk täiendab: "Oleme korraldanud Euroopa kultuuripealinnana ja koostöös paljude partneritega üle kümne Kultuurikompassi foorumi. Nende kogemuste pealt teame, et meie sündmused inspireerivad kõige rohkem siis, kui saame kokku tulla. Täna töötame selle nimel, et sündmus toimuks 28. aprillil."

Keskkonnahoidlik kultuurikorraldus on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 üks peateemasid. Juunikuus avalikustas SA Tartu 2024 keskkonnasõbralike sündmuste korraldamise juhendi, mis on praktiline abivahend keskkonnahoidlikumate valikute tegemiseks nii kultuuri- ja spordiürituste kui ka konverentside ning turismi korraldajatele. Kõik Tartu 2024 ametlikku programmi kuuluvad sündmused korraldatakse keskkonnasõbralike sündmuste juhendi järgi.