Setomaa suurüritused

15.05.24

Seto Kuningriik  - alates 1994. aastast toimuvatel kuningriigipäevadel kõlab seto hümn, marsib seto sõjavägi, maksab seto raha ning valitakse Kuninga meistrid – parimad taari-, õlle-, veini-, hansa-, sõira-, leiva-, pirukategijad, näputöömeistrid, pillimehed, tantsijad ja lauljad. Nagu igas õiges kuningriigis, on ka setodel oma kuningas, kes aga puhkab Petseri kloostri liivakoopastes.  Päeva tipphetkeks ongi  Setomaa ülemsootska, kuningas Peko maapealse asemiku valimine. See toimub maailma kõige demokraatlikumal viisil – inimesed seisavad oma valitud kandidaadi ette ritta. Setomaa ülemsootska on setode vaimne juht ja eestkõneleja.

Vaevalt julgesid esimese kuningriigi päeva korraldajad mõelda, et pannakse alus traditsioonile, mille tähtsust on seto kultuuri püsimisel raske üle hinnata. Tänaseks on Seto Kuningriigist on saanud seto rahva vaimne ühendaja ja üks märksõnadest, mille järgi setosid teatakse. Ja seda selliste sümbolite kõrval nagu seto leelo, rahvariided või õigeusk

Seto Folk - MUUSIKA- JA MATKAFESTIVAL SETO FOLK „AITA KANDA" III SETO TANTSUPIDU „KAD'AH KAVVÕKÕSÕ`" 28.-29.JUUNI 2024 VÄRSKAS SETOMAAL

Lüübnitsa kala- ja sibulalaat kasvas välja vajadusest kohalikku toodangut ‒ vanade kalurikülade kõrgetel peenardel kasvanud ja lopsakatesse vanikutesse põimitud kullakarva sibulaid ja Pihkva järvest püütud kala ‒ laiemalt turustada. Peale kohaliku sibula ja kala on müügil ka muu laadakaup: pirukad, köögiviljad, joogid ning käsitöö- ja tööstuskaubad. Kõige minevam kaup on ikka vana hea Peipsi sibul: osta kilokaupa või kaunite vanikutena. Laata rikastab kirev kultuuriprogramm, toimuvad erinevad töötoad ja konkursid. Jälgi meid Facebookis
Avatud on laadale kauplejate registreerimine. Avatud on laadale kauplejate registreerimine. Palun registreeri oma osalemine: registreerimisvorm

Ostrova festival  on rahvamuusikasõpradel põhjust leida vaba nädalavahetus ja võtta suund Eestimaa kagunurka,  mis toob kokku esinejaid nii Setomaalt kui ka kaugemalt. Kahe päeva vältel saab kuulda ja näha nii tuntud artiste kui ka alles tuult tiibadesse saavaid muusikuid. Lisaks muusikaelamusele on võimalik vaadata teatrietendusi ning selgeks saada ka mitmed seto rahvatantsud ja -laulud. Külalised saavad tutvuda ka kohaliku käsitööga. Festival lõpeb suure simmaniga.

Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024

Toimetaja: REIN JÄRVELILL

Rohujuuretasandi turismi revolutsioon Lõuna-Eestis: Paganamaale koeraga matkama või jõustavale jalutuskäigule koos nelja lapse emaga

Täna avati innovatiivne KYLAS teenusevahendamise platvorm, mille kaudu saab osta ja müüa Lõuna-Eesti elamusi. Idee autorid on kaks nutikat naist, kelle eesmärk on pakkuda huvilistele ehtsaid kogemusi ja võimaluse "kogeda kohalikku". "Kohtu kohalikuga ja maale vanaema juurde laadsed teenused on turismisektori üks kiiremini tõusvaid trende ja kindlasti on pandeemia seda omajagu soodustanud. Inimesed otsivad erilisi kogemusi ja soovivad nautida maaelu võlusid," tutvustas KYLAS idee projektijuht Kadri Moppel.

Algatuse teine eestvedaja Aigi Young täiendab: "Üksteiselt ja üheskoos õppides loome piirkonda erakordsed elamusteenused, et olla valmis 2024 aastaks, mil Tartu linn koos Lõuna-Eestiga on Euroopa kultuuripealinn ja piirkonda külastavad tuhanded kultuurihuvilised. Läbi KYLAS veebilehel pakutavate teenuste on külastajatel hea võimalus jääda piirkonda pikemaks ning reisida Tartu linnast välja Lõuna-Eestisse uusi elamusi otsima."

KYLAS platvormil on võimalik leida mitmekülgseid ja meeldejäävaid elamusi, mis sobivad suvepuhkuseks, nädalavahetuseks või õhtute sisustamiseks. Teenuseid pakutakse neljas kategoorias: loodus, kultuur, toiduelamused ja traditsioonid. Lisaks on võimalik valida nädala lemmikute ja kohalike soovituste vahel. Uusi pakkumisi lisandub keskkonda igapäevaselt.

Täna on KYLAS platvormil elamused peamiselt Võru maakonnast, kuid sügiseks laieneb valik üle terve Lõuna-Eesti.

KYLAS platvorm on arendatud Võrumaa Arenduskeskuse poolt koostöös Tartu 2024 turundus- ja kommunikatsioonitiimiga, Võru maakonna turismivõrgustiku ja Lõuna-Eesti turismiklasteriga. KYLAS keskkond on välja arendatud tänu Võrumaa Partnerluskogu LEADER "Teenuste vahendamise platvorm" programmile.

Ootame teid KYLAS!