Kriisis kuula riiki!

Selleks, et riik saaks elanikke kriisis võimalikult hästi aidata tuleb kriisiks valmistuda ja teada, millised ohuteavituskanalid on kasutusel ja kuidas nad toimivad.  Päästeameti uus trükis, mis jõuab Eesti elanike postkastidesse, tutvustab erinevaid ohuteavituskanaleid nagu SMS-teavitus, sireenid ja raadio, mida riik kriisiolukorras elanike teavitamiseks kasutab. Trükisest leiab ka koduste varude meelespea, evakuatsioonikoti soovitusliku sisu ning olulised telefoninumbrid ja viited veebilehtedele.

Tõsiseid kriise võivad käivitada loodus- ja keemiaõnnetused ning pikaajalised elektrikatkestused, tormikahjud või potentsiaalne sõjaline oht. Kriiside ja suurõnnetuste puhul on oluline teada, kust infot saab ja millega tuleb ohuteavitusi märgates arvestada.  Tähtsad ohuteavituskanalid kriisis on SMS-teavitus ehk EE-ALARMsireenid ja raadio. Käitumisjuhiseid saab lisaks veebilehelt kriis.ee ja riigiinfo telefonilt 1247. Riik kasutab kiireks ohuteavituseks muidki kanaleid ja vahendeid, mille abil võimalikult palju inimesi õigeaegselt ohu eest hoiatada. Vajadusel kasutab riik ukselt uksele teavitamist ning alarmsõidukite valjuhääldeid. Olulist rolli täidab ohuteavituses massimeedia  (ETV, ETV+, Vikerraadio, Raadio 4 jt) ning internet (asutuste kodulehed, -sotsiaalmeediakanalid, Ole Valmis mobiilirakendus jms).

Elanikke toetatakse ohuteavituse kanalite tundma õppimiseks infotrükisega, mis 1. juuliks 581 000 Eesti kodu postkasti saadetakse. Kasulik on trükist alal hoida, kuna selles seisev oluline info on kättesaadav sõltumata interneti- ja elektrivarustusest. Trükisest leiab ohuteavituse teemale lisaks koduste varude meelespea, evakuatsioonikoti soovitusliku sisu ning olulised telefoninumbrid ja viited veebilehtedele.  Infobrošüür annab ka juhiseid, kuidas käituda ohusireenide käivitumisel  ning evakuatsiooni või varjumise vajadusel.

Värske ohuteavituse trükis sisaldab uut infot ning täiendab 2022. aastal Eesti kodudesse saadetud "Ole valmis!" trükise käitumisjuhiseid. Brošüüri saab alla laadida olevalmis.ee leheküljelt. Olevalmis.ee lehelt leiab detailsemaid juhiseid, kuidas valmistuda ja tulla toime erinevates kriisisituatsioonides, mis Eesti inimesi tabada võivad.

Päästeamet on elanikkonnakaitse juhtasutus, mis vastutab varjumise, ulatusliku evakuatsiooni, ohuteavituse ja inimeste kriisivalmiduse parandamise eest.  Samuti selle eest, et tõsta kohalike omavalitsuste ja kogukondade kriisideks valmisolekut.

Marek Kiik

Päästeameti kommunikatsioonijuht